Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
A populista ígéretek és üzenetek veszélybe sodorják az emberek egészségét.
„A populizmus egy régi fogalom a politikában, magát a jelenséget egy sajátos politikai stílus is jellemzi, és ez - oly módon, amely önmagában nem elítélendő, mivel ez bármely politika hosszú távú célja – a hatalom megszerzésének stratégiájaként szolgál. A populisták gyakran ellentmondást mutatnak a »nép« (a köznép) és az »elit« között, és természetesen azt állítják, hogy a "köznép" érdekeit képviselik ebben a küzdelemben, és ez az első megközelítés, amely hűen tükrözi a 2002 és 2010 közötti kormányzati politika visszásságait, hiszen Jean-Pierre Rioux kortárs francia történész véleménye szerint a populizmus egyik fontos paradox sajátossága és jellemzője, hogy olyan pártok és politikai szereplők, akik azt állítják, hogy a köznép szónokai, leggyakrabban a felső, gazdagabb, esetenként a műveltebb társadalmi osztályhoz tartoznak. Ez tapasztalható a 2002 és 2010 között három milliárdos miniszterelnököt kiállító magyar baloldal tekintetében is.
»Le kell szögeznünk, hogy míg a baloldali populizmus néhány latin-amerikai országban sikert aratott, mélységes nehézségekkel szembesült e figyelemre méltó győzelmek fenntartható demokratikus gyakorlattá alakításában, gyakran még azoknak a szervezeteknek és szakszervezeteknek a szembenállásával is, amelyek hatalomra juttatták őket. Ez nem véletlen. A baloldali populizmus vertikális szerkezete, egy képzeletbeli közösség helyettesítése a tényleges emberekkel, és az a felszólítás, hogy a nacionalizmus érzelmi azonosulást eredményezzen, a populizmus egy olyan formáját hozta létre, amelyben a baloldal elveszítette lelkét anélkül, hogy választókat szerzett volna.«
(Didier Fassin).
Ha megnézzük, hogy milyen ígéreteket tett, illetve mit követelt a korábban és jelenleg is egy milliárdos posztkommunista oligarcha, Gyurcsány Ferenc által vezetett magyar baloldal az elmúlt években? Csak néhány példa: »Európai minimálbért és az európai minimálnyugdíjat« – kampányolt az MSZP és a DK. De európai családi pótlékot is ígértek, és az EP-kampányban bedobták egy közös multiadó ötletét is. Több elképzelésükről azonban párton belüli politikusok, szakértők is azt mondták, hogy azok később lehetetlenné tennék a felelős kormányzást. A Párbeszéd párt pedig a demokráciát is veszélyeztető teljesen felelőtlen alapjövedelem gondolatával rukkolt elő, amely szerinte »egy újbaloldali jövőkép«. Utóbbi azt tette hozzá, mintegy magyarázatul: »A legalább 8 éve Magyarországon élő magyar állampolgárok négy jogosultsági csoportban havi 25 ezertől 100 ezer forintig terjedő alapjövedelemre lesznek jogosultak.«”